Programul liturgic

55519579_426245264790644_3427139007467749376_n

Incepand cu data de 1 Iulie 2019, Sfintele slujbe se vor tine intr-o noua locatie : St. Notburga Kirche,Dechant-Stroux 22, 41748 Viersen,intrarea din spate,in capela de sub altarul bisericii, incepand cu ora 11:00.

Sfânta Liturghie se săvîrșește în fiecare duminica, cu unele exceptii, ce sunt anunțate în timp util.  Parastasele se savarsesc duminica, după Sfânta Liturghie, cu programare prealabilă (015788498508, pr.Cosmin)

Pentru o buna organizare serviciilor religioase, botezurile si cununiile se anunță cu cel puțin două săptămâni înainte, la biserica, după terminarea slujbei.


Program liturgic, Noiembrie 2019 – Ianuarie 2010:


Sambata, 23 Noiembrie

Ora 18:00 Taina Spovedaniei


Duminica, 24 Noiembrie( Dregatorul bogat-pazirea poruncilor)
Ora 11:00 Utrenia
        11:50 Sfânta Liturghie, Parastas


Duminică, 1 Decembrie (Pilda Talantilor, Ziua NAtionala a Romaniei )

Ora 11:00 Utrenia

        11:50 Sfanta Liturghie , Tedeum


Vineri, 6 Decembrie (Sfantul Ierarh Nicolae)

Ora 09:00 Utrenia

       10:00 Sfanta Liturghie


Sambata, 7 Decembrie

Ora 18:00 Taina Spovedaniei


Duminică, 8 Decembrie (Tamaduirea femeii garbove)

11:00 Utrenia
11:50 Sfânta Liturghie , Parastas


Vineri, 13 Decembrie

Ora 18:00 Taina Sfantului Maslu de obste alaturi de o parte a grupului psaltic „Tronos”, condus de Parintele Cristian Alexandru

  Taina Spovedaniei


Duminică, 15 Decembrie (a Sfintilor Stramosi dupa trup ai Domnului,   Pilda celor poftiti la cina

11:00 Utrenia
11:50 Sfânta Liturghie ,Parastas

 Concert de colinde si cantece romanesti, memrii grupului psaltic „Tronos”,al Patriarhiei Romane, condus de Parintele Cristian Alexandru.


Sambata, 21 Decembrie

Ora 18:00 Taina Spovedaniei


Duminica, 22 Decembrie ( Duminica dinaintea Nasterii Domnului, a Sfintilor Parinti dupa trup ai Domnului,  Genealogia Mantuitorului

11:00 Utrenia

11:50 Sfanta Liturghie,Parastas


Miercuri, 25 Decembrie (NASTEREA DOMNULUI; CRACIUNUL)

Ora 09:00 Utrenia

       10:00 Sfanta Liturghie, Colinde


Joi, 26 Decembrie (Soborul Maicii Domnului)

09:00 Utrenia 

10:00 Sfanta Liturghie


Vineri, 27 Decembrie (Sfantul ap., intaiul mucenic si arhidiacon Stefan)

Ora 09:00 Utrenia

        10:00 Sfanta Liturghie


Duminica, 29 Decembrie (Sfintii 14000 de prunci ucisi din porunca lui Irod)

11:00 Utrenia

11:50 Sfanta Liturghie


Miercuri, 1 Ianuarie 2020, Sfantul Vasile ,Anul Nou)

Ora 11:00 Utrenia

        11:50 Sfanta Liturghie, Rugaciuni de dezlagare


Duminica, 5 Ianuarie (Ajunul Bobotezei)

Ora 11:00 Utrenia

       11:50 Sfanta Liturghie, Sfintirea cea Mare a apei (Aghiasma Mare)


Luni, 6 Ianuarie (Botezul Domnului, BOBOTEAZA)

Ora 09:00 Utrenia

        10:00 Sfanta Liturghie,  Sfintirea cea Mare a apei (Aghiasma Mare)


Duminica, 12 Ianuarie (Duminica dupa Botezul Domnului, Inceputul propovaduirii Domnului)

Ora 11:00 Utrenia

       11:50 Sfanta Liturghie, Parastas


Duminica, 19 Ianuarie ( a celor 10 Leprosi)

Ora 11:00 Utrenia

        11:50 Sfanta Liturghie, Parastas


Duminica, 26 Ianuarie ( a lui Zaheu)

Ora 11:00 Utrenia

        11:50 Sfanta Liturghie